Preskočiť na obsah

Obecný futbalový klub

Turnaj o pohár ObFZ

Dňa 26. decembra sa v Športovej hale v Topoľčanoch konal  XI. ročník halového turnaja vo futbale dospelých “ O putovný pohár ObFZ Topoľčany „, ktorý vyhrali hráči nášho „A“ mužstva OFK Nitrianska Blatnica. K výhre gratulujeme a prajeme veľa úspechov aj v nadchádzajúcich sezónach.

História futbalu v Nitrianskej Blatnici 1935 – 2007

Prehľad umiestnenia

OFK


Vážení športoví priatelia, milí návštevníci !                            

Ktosi pripísal vznik futbalovej hry Anglicku. Áno, futbalová hra v dnešnej podobe má skutočne svoju kolísku tam, ale historici vravia, že loptová hra podobná futbalu bola známa aj v starom Egypte, v Ríme i v Grécku. Nech už to bolo s futbalom akokoľvek, jeho čaro opantalo milióny ľudí na svete.
Ani u nás tomu nebolo inak. Dnes napríklad v našom topoľčianskom regióne niet snáď obce, kde by sa nehral futbal. Nás len teší, že Nitrianska Blatnica patrí medzi obce, kde futbal zakotvil pred vyše 70. rokmi a stal sa nezbytnou súčasťou spoločenského života. Aj keď účinkovanie našich mužstiev neprekročilo hranice topoľčiansko-nitrianskeho regiónu, vyrástli tu talenty, ktoré sa dostali do vyšších súťaží.
Za vyše 70 rokov prešlo tromi ihriskami Nitrianskej Blatnice od Zlomkrku cez Okopávky až po ihrisko v parku niekoľko stoviek nadšencov a milovníkov futbalu, desiatky obetavých funkcionárov a doslova stovky tých, ktorí síce ani futbal nehrali, ani neboli funkcionármi, ale z lásky k tejto hre pomáhali budovať futbalové plochy a vytvárali futbalové prostredie na ihriskách.
Človeku sa ani veriť nechce, že už prešlo viac než sedem desiatok rokov, keď nastúpili k svojmu prvému naozajstnému futbalovému zápasu jedenásti nadšenci na ihrisku. Na skutočnom ihrisku vo vtedajšej Šarfii, aby potom už bez prestávky prinášali radosť všetkým, ktorí podľahli čaru futbalovej hry.
Otvárací futbalový zápas na novom ihrisku Za borinou na lúčke zvanej Zlomkrk sa odohral v júni 1935. Proti sebe nastúpili mužstvá PFK Piešťany a ŠK Slávia Šarfia. Zvíťazili lepšie pripravení hostia 1:2, hoci dobrú technickú pripravenosť preukázali obe mužstvá a hrou priam nadchli takmer 300 prítomných divákov.Pravdepodobne prvá fotografia futbalového mužstva z rokov 1935-1940

Pravdepodobne prvá fotografia futbalového mužstva z rokov 1935-1940

Dresy : červeno – biele , ŠK Slávia Šarfia
Z hráčov sa podarilo identifikovať :
– horný rad : tretí zľava – Michal Hollan, štvrtý zľava – Michal Klčo,
siedmy zľava – Jozef Švorc, posledný – Jozef Kováč,
– v strede : Ľudovít Hollan,
– dolný rad : brankár – Vojtech Hlavačka, vedľa – Jozef Kucharovič,


Zachovalo sa, že ŠK Slávia Šarfia hrávala priateľské zápasy s futbalistami z obcí Radošina, V. Ripňany, Horné Obdokovce, Bojná, Urmince, Nemčice, ale aj mestskými klubmi PFK Piešťany, AC Nitra a iné. Aj keď sa nezachovali výsledky, už to, že tieto kluby mali záujem hrať so šarfickým ŠK, svedčí, že sa u nás futbal hral na dobrej úrovni. Vyrastali nové talenty, ale, žiaľ, chýlilo sa k 2. svetovej vojne, čo poznačilo futbal v našej obci. V prvej polovici štyridsiatych rokov minulého storočia sa futbal hral iba občas, pretože viacerí aktívni hráči museli nastúpiť do vojenskej služby.
Máj 1945 znamenal nielen ukončenie vojnového požiaru na našom kontinente, ale zároveň postupný návrat do mierového života. Tento rok priniesol opäť do popredia, okrem iných otázok, aj oživenie futbalovej činnosti futbalového klubu. Ihrisko na Zlomkrku už zjavne nevyhovovalo a bolo treba hľadať nové možnosti v obci. Národný výbor odsúhlasil pre futbalistov obecný pozemok v miestnej časti Okopávka. Je to dnes miesto, na ktorom sú rodinné domy a nachádza sa v časti zvanej Mexiko.
Ihrisko bolo na pomerne zamokrenom pozemku a jeho západná časť hraničila s cestou, ktorá rozdeľovala chotáre Radošiny a našej obce. Káder mužstva bol pomerne dobrý, hoci tréningy, aké poznáme dnes, neboli. Väčšina futbalistov pracovala mimo obce a zišli sa zvyčajne až v sobotu, aby si „zakopali“, a v nedeľu pred zápasom.
Veľkú úlohu pri organizovaní (dnes by sa povedalo manažovaní) futbalu na Okopávke zohral Michal Toman, ktorý mal hostinec neďaleko ihriska. Ako spomínajú pamätníci, v tomto hostinci sa hráči obliekali, po zápase vyzliekli a tu bolo prakticky sídlo klubu. Pod jeho vedením mužstvo prihlásili do vtedajšej oblastnej súťaže, ktorá zahrňovala kluby z okresov Nitra a Trnava. Táto súťaž bola skutočne náročná. Na financie aj na hráčsku kvalitu.
Akých súperov sme mali v oblastnej súťaži? Boli to obce Močenok, Červeník, Trebatice, Veľké Kostolany, Zbehy, Horné Otrokovce, Podolie a iné.
Ihrisko na Okopávkach (Mexiko) malo veľkú nevýhodu v tom, že vzniklo na mieste, kde bola veľká mokrina. Konfiškácia veľkostatku baróna Leonhardiho a vznik roľníckeho družstva v roku 1949 vytvorili podmienky, aby vedenie futbalového klubu začalo robiť kroky na získanie pozemku v miestnom parku, kde bolo veľké jahodovisko pre potreby bývalého veľkostatku. Zhoda priaznivých okolností, ústretovosť vtedajšieho predsedu národného výboru i predsedu JRD v jednej osobe Jozefa Čierneho a pomoc miestneho občana Štefana Rybnikára, ktorý vtedy pracoval na okrese, priniesli výsledok. Predseda futbalového klubu Michal Toman st. mohol na schôdzi klubu oznámiť, že klubu bol pridelený pozemok na zriadenie ihriska v parku.
Priaznivcov futbalu čakalo veľa práce, lebo „jahodovisko“ bolo svahovité a bolo treba aspoň provizórne zo severnej strany ihriska premiestniť stovky kubíkov zeminy na južnú časť. Pomohol Karol Summer, ktorý bol stavbyvedúcim Doprastavu a zabezpečil len za úhradu mzdy buldozeristu. Ten „ukrojil“ zo severnej časti svah, aby zeminu smykom a na fúrikoch desiatky nadšencov premiestnili na južnú časť pozemku. Ihrisko dostalo svoju tvár, takže postavenie bránok bolo už hračkou. Pravda, dnešnú podobu dostalo ihrisko až v roku 1957, keď miestny občan Pavol Stanček st., zamestnaný v Pozemných stavbách Nitra, zabezpečil za režijné náklady (15 tisíc korún) buldozér na 10 dní, ktorý urobil práce v hodnote 150 000 korún vo vtedajších cenových reláciách. Ihrisko dostalo tie parametre, ktoré v podstate poznáme dnes.
Naše mužstvo malo od roku 1950 ako-tak stabilizovaný káder. Začalo sa postupne s tréningami, čo sa odrazilo na kvalitnejšej hre.
V ročníku 1960/61 sa podarilo postúpiť do II. triedy. Vtedy to bola najvyššia okresná súťaž, ktorá vznikla zlúčením okresov Topoľčany, Bánovce n/Bebravou a Partizánske. Vypadli sme však do III. triedy a v ročníku 1962/63 po obsadení 14. miesta sme sa ocitli v najnižšej súťaži. Hneď nato naše mužstvo obsadilo 1. miesto a vrátilo sa späť. Nakrátko. Opäť vypadlo a potom už hralo až do ročníka 1972/73 vo IV. triede, teda v najnižšej súťaži.
Rok 1969 zostal navždy v pamäti futbalových priaznivcov, pretože aj napriek nie najvýraznejšiemu pôsobeniu nášho mužstva v okresnej súťaži sme dokázali osviežiť futbalové dianie o dve zaujímavé podujatia. Na Jurajské hody v apríli 1969 sme na našom ihrisku privítali hokejistov Slovana Bratislava, ktorí v priateľskom futbalovom stretnutí vyhrali nad nami 4:3 pred 1200 divákmi! V zostave Slovana nastúpili i majstri sveta V. Dzurilla, V. Nedomanský, R. Tajcnár, J. Haas pod vedením trénera doc. PhDr. J. Staršieho. Ďalší zápas sme hrali v auguste 1969 s majstrovským Spartakom Trnava a prehrali sme 9:1. V kádri Spartaka boli v tom čase reprezentanti Československa D. Keketi, V. Hagara, L. Kuna, V. Švec, J. Adamec, D. Kabát a ďalší.
Sezóna 1972/73 patrila v histórii nášho klubu k tým vydarenejším a úspešnejším. Uskutočnila sa reorganizácia okresných futbalových súťaží a my sme z 3. miesta postúpili do III. triedy.
S jediným zakopnutím v ročníku 1977/78, keď sme sa na jeden rok ocitli opäť vo IV. triede, sme III. triedu hrali až do ročníka 1982/83. A vtedy sme z 1. miesta postúpili do II. triedy. Bol to úspech ako hrom!
Postup znamenal skutočný výkonnostný prelom, pretože až na malé zaváhanie v ročníku 1989/90 (na jeden rok sme z II. triedy vypadli) sme hrali v II. triede plných 13 rokov. Pritom od ročníka 1991/92 sme priebežne obsadili v konečných tabuľkách raz 7. a 4. miesto a štyrikrát dokonca 3. miesto. Vidno z toho, že káder mužstva bol stabilizovaný, práca vedenia klubu s trénermi systematická a cieľavedomá.. Zdalo by sa, že nič nestojí v ceste dostať sa do najvyššej okresnej súťaže – majstrovstiev okresu. Tento cieľ si pri príležitosti osláv 60. výročia futbalu v obci (v r.1995) stanovil nový výbor pretransformovaného Obecného futbalového klubu pod vedením Mgr. Michala Tomana ml. Aj keď sa nám podarilo postúpiť z 3. miesta konečnej tabuľky ročníka 1996/97 a tak trochu sa k tomu pridala i reorganizácia okresných súťaží, konečný výsledok dobrej hry bolo zaradenie nášho celku do majstrovstiev okresu.
V nasledujúcich troch ročníkoch sme sa pohybovali nad pásmom zostupu, aby sme sa nakoniec ocitli po sezóne 2000/01 opäť v II. triede.
Zostup do II. triedy sa ukázal ako nešťastná zhoda okolností. Veď sme zostúpili z 12. miesta predovšetkým preto, že nastali posuny medzi vypadajúcimi z krajskej súťaže. A práve vtedy sa začal formovať jeden z najlepších kolektívov nášho OFK. Nebola teda náhoda, že mužstvo v nasledujúcej sezóne postúpilo ihneď z 1. miesta späť do majstrovstiev okresu.
Hneď po návrate do MO obsadili naši chlapci 7. miesto a zdalo sa, že sme sa natrvalo udomácnili v MO. Ukázalo sa však, že aj ostatné mužstvá berú najvyššiu okresnú súťaž vážne a nespia na vavrínoch. A tak v ročníku 2003/04 sme si zachovali 14. miestom príslušnosť v MO doslova „s odretými ušami“.
V období rokov 2000 – 2001 sa stala významná udalosť. Obecné zastupiteľstvo na čele s vtedajším starostom a bývalým skvelým futbalistom i funkcionárom klubu Jozefom Líškom odsúhlasilo výstavbu šatní v areáli jestvujúcej kolkárne.
Výbor OFK, ktorého predsedom bol Vladimír Stanček st. sa pustil s elánom do výstavby komplexných šatní, vrátane sociálnych zariadení (sprchy, WC). Od začiatku išlo vlastne o brigádnickú prácu, keď vlastné náklady boli predovšetkým na materiál a niektoré vysoko odborné práce. Nemožno nespomenúť, že neraz sa pracovalo do neskorých nočných hodín, na úkor osobného voľna i dovoleniek futbalových nadšencov.
V ročníku 2004/05, v jubilejnom 70 roku blatnického futbalu mužstvo dospelých skončilo v najvyššej okresnej súťaži na 11. mieste, B – mužstvo zvíťazilo v III. triede a postúpilo do II. triedy, dorast skončil v MO na 9. mieste a žiaci v okresnej súťaži na 11. mieste.
V jesennej časti súťažného ročníka 2005/06 sme zo 17 zápasov získali iba 21 bodov, z toho iba štyri z ihrísk súpera a skončili na 11. mieste. Dobrá zimná príprava však priniesla ovocie v podobe 4. miesta v konečnej jarnej tabuľke. Pritom niektorí hráči vypomáhali v Béčku, ktoré sa zachránilo v II. triede.
Kostru mužstva tvorili skúsení B. Hudeček, V.Stanček, mladíci S.Hollan a J. Stanček, ktorému sa darilo aj strelecky a s 24 gólmi sa stal kráľom strelcov majstrovstiev okresu.
V ročníku 2006/2007 káder doplnil M. Adamovič, ktorý sa vrátil z hosťovania v Moravanoch. Realizačný tým na čele s trénerom P. Stančekom zostal nezmenený. V jarnej časti sme nadviazali na dobré jesenné výkony a skončili sme na konečnom 5. mieste.
Počas súťažného ročníka 2007/2008 sa klub zúčastňuje majstrovských futbalových súťaží, ktoré riadi Oblastný futbalový zväz Topoľčany nasledovne:
– A družstvo dospelých – Majstrovstvá okresu,
– B družstvo dospelých – II. A trieda – hrá vo Vozokanoch,
– dorast – Majstrovstvá okresu,
-žiaci – Majstrovstvá okresu.
Okrem toho organizuje prípravné futbalové stretnutia a zimnú futbalovú ligu. Od roku 1992 Obecný futbalový klub organizuje v mesiaci december – január Blatnickú futbalovú halovú ligu, ktorej sa zúčastňuje cca 60 účastníkov. Zámerom futbalového klubu do budúcna je zachovať aspoň súčasnú úroveň činnosti a umiestňovanie v súťažiach ObFZ a získavať nových mladých členov, pri čom by sa mala aktívnejšie rozvinúť spolupráca s miestnou základnou školou.
Pred novou sezónou nemajú Blatničania mimoriadne ciele. „ Dobrou hrou chceme prinášať radosť našim fanúšikom a nadviazať na úspešnú minulú sezónu. Môžeme sa okrem dobrého umiestnenia v tabuľke MO pochváliť aj ziskom pohára oblastného FZ, keď v konkurencii 16 celkov sme ho získali do našej vitríny, „hovorí predseda OFK J. Hudeček. A tréner P. Stanček pridáva: „ Máme v našom celku kvalitných hráčov, ako napr. B. Hudeček, V. Stanček, S. Hollan a Juraj Stanček , ktorí s 33 gólmi obsadil 2.miesto v MO. Oni sú oporami a príkladom pre ostatných.“
Okrem snahy o dobrý futbal nás čaká i rekonštrukcia ihriska. Pripravuje sa projekt, ktorý v areáli miestneho parku uvažuje o futbalovom ihrisku primeranom súčasným podmienkam a požiadavkám.

Vážení návštevníci !

V pozadí každého futbalového klubu, každého futbalového zápasu, je veľa organizačnej práce. Podieľali sa na nej aj v našich podmienkach desiatky známych, ale aj menej známych nadšencov futbalovej hry v našej obci. Patrí sa aspoň vzdať poctu obetavosti a snaženiu všetkých, ktorých práca sa odráža v súčasnom postavení blatnického futbalu, jeho funkcionárskeho, hráčskeho i materiálneho potenciálu.
S odstupom rokov je ťažké dať na papier presné údaje, kto čo v klube zabezpečoval. Veď neraz sa v jednej osobe skĺbila práca predsedu, trénera i vedúceho mužstva, povinnosti pri zabezpečovaní sa prelínali.
Pred nami sa z minulosti a zo spomienok vynárajú mená tých, ktorí viac menej v pozadí tvorili podmienky pre jedenásť hráčov na ihrisku. A patria k nim aj tí, čo sú ešte medzi nami alebo v súčasnosti tvoria tzv. realizačný kolektív. Sú to predovšetkým:
Jozef Bolla, Anton Frnčík, Anton Grznár, Peter Grznár, Vojtech Hlavačka, Karol Hlohovský, Jozef Hudeček st., Jozef Hudeček ml., Milan Chromý st., Milan Chromý ml., Jozef Líška, Emil Jančovič, Ing. Rudolf Jančovič, Viliam Jančovič, Michal Klčo, Ing. Bohuš Kolník, Jozef Kolník, Anton Krajčík, Rudolf Krajčík, Ľubomír Kúdela, Viliam Ocet, Michal Oravec, Vít Rybánsky, Ing. Daniel Rusko, Juraj Slávik, Jozef Soblahovský, Dušan Stanček st., Pavol Stanček, Vladimír Stanček st., Karol Summer, Andrej Toman, Ondrej Toman, Michal Toman st., Mgr. Michal Toman ml., Mgr. Ondrej Turan, Jozef Turčan, Ľubomír Žikavský a iní, ktorí sa zaslúžili v priebehu vyše 70 – tych rokov o rozvoj futbalu v našej obci. Vďaka vám všetkým, menovaným i nemenovaným za svoj podiel na rozvoji futbalu u nás!
Vieme, že futbal neznamená iba zanietenie pre jeho krásu, ale je závislý i na materiálno-finančnom zabezpečení. Len si všimnime, koľko úsilia a nikým nezaplatených hodín je za tým, aby mohli jedenásti hráči nastúpiť k zápasu pre potešenie svojich priaznivcov. Ak v minulosti klub zápasil s nedostatkom materiálneho vybavenia a aj v skromných podmienkach dosahoval primerané výsledky, dnes vďaka starostlivosti minulých i súčasných predstaviteľov obce máme podmienky, o ktorých mohli kedysi funkcionári klubu iba snívať. Patrí vďaka i sponzorom, ktorí prispievajú podľa možností na futbal. I na týchto stránkach im chceme úprimne poďakovať v presvedčení, že i naďalej zostanú našimi priaznivcami.


OFK Nitrianska Blatnica „A“ družstvo dospelých – účastník Majstrovstiev okresu Topoľčany

„A“ družstvo dospelých

„B“ družstvo                                                                                             

„B“ družstvo

Dorast

Dorast

Žiaci

Žiaci